ZEYTİN HASADI

ZEYTİN HASADI TURU

2500 yıllık serüvene katılmaya hazır mısınız?

Zeytin Hasadı

Zeytinyağı Atölyesi

Kahvaltılık ve Yemeklik Zeytin Yapımı Atölyesi

2500 yıldır yapılan serüvene katılmaya hazır mısınız? Asırlık organik sertifikalı ( TR-OT-014-084.2016) zeytin ağaçlarımızdan zeytin toplayıp, kendi sızma zeytinyağımızı yapıyoruz…

Zeytin hasat dönemi başladı, Bafa Gölü’nün ekosisteminde yetişen zeytinlerimiz toplanmaya hazır. Biz de uzun zamandır gözümüz gibi baktığımız zeytin ağaçlarımızın hasadı için özel program hazırladık. Beraber zeytin toplayıp, geleneksel yöntemlerle katılımcıların kendi zeytinyağını yapacağı, kahvaltılık zeytin hazırlayacağı hatta sabun dökeceği atölyelerle dolu etkinliklerimize sizleri bekliyoruz.

 

PROGRAMIMIZDA NELER VAR ?

• Cuma akşam çalışmaları ve konaklamayı yapacağımız Agora Pansiyon’da katılımcılarla buluşuyoruz. Bizim için özel olarak hazırlanmış zeytinyağlı yemeklerimizi yedikten sonrası şömine başında bölgedeki zeytincilik ve sürdürülebilir tarım üzerine sohbet ediyoruz.

• Cumartesi sabah erkenden köy kahvaltımızı yapıyoruz. Kahvaltı sonrası kısa bir yürüyüşle ilk atölye çalışmamız için hasadını yapacağımız zeytin bahçesine gidip yaşları 10 ile 300 arasında değişen zeytin ağaçlarından zeytinlerimizi hasat ediyoruz. Bahçemiz 120 dönüm içinde yaklaşık 3000 ağaçtan oluşmaktadır.

• Öğle yemeğimizi Bafa Gölü’nün muhteşem manzarası eşliğindeki zeytin bahçesinde yapıyoruz. Odun ateşinde demlenen çayımızı da içtikten sonra topladığımız zeytinleri eşekler ile köye taşıyoruz.

• İkinci atölye çalışması için pansiyonumuzun bahçesinde topladığımız zeytinlerden antik taş değirmende en saf haliyle zeytinyağı elde ediyoruz. Elde ettiğimiz natürel sızma zeytinyağını şişeleyerek katılımcılara hediye ediyoruz.

• Akşam yemeği sonrası şömine başı sohbetleri devam ediyor.

• Pazar sabah erkenden köy kahvaltımızı yapıp günün üçüncü atölye çalışması için pansiyonumuzun bahçesinde saf zeytinyağı sabunu yapıyoruz.

• Öğle yemeği sonrası çevre köylerde bulunan yağhaneleri gezip geleneksel taş baskı sıkımı izliyoruz.

• Sonrasında pansiyona dönüş ve son atölye çalışması için topladığımız zeytinlerin bir kısmı ile çekişte, dilmelik yani kahvaltılık zeytini işliyoruz.

Tüm atölye çalışmaları sonrasında elde ettiğimiz zeytinyağı, zeytinyağı sabunu, çekişte, dilmelik kahvaltılık zeytinleri ve Organik Agora Gurme soğuk sıkım zeytinyağımızdan da katılımcılarımıza hediye ediyoruz.

Zeytin hasadı tarihleri:

9-11 Kasım 2018

23-25 Kasım 2018

Ve aralık ayı ilk 2 hafta sonu

Katılım ücreti

Kişi başı 950TL 

Tek kişilik oda farkı 100TL 

Detaylı bilgi ve rezervasyon için  0532 416 39 96 – info@latmos-travel.com