Doya doya İZMİR TURU

GÜNÜBİRLİK TUR / Tarih ve lezzet turu

Sabah 07:00'da Milas köy garajında siz değerli misafirlerimiz ile buluşup İzmir'e doğru yola çıkıyoruz. Bafa Gölü kıyısında kahvaltı (ekstra) için mola veriyoruz. Kahvaltı sonrası yolculuğumuza devem ediyoruz. Yolda gerekli molaları vererek İzmir'e ulaşıyoruz.

İzmir'in tarihi kadar eski bu çarşıda, başlangıcında günümüze kadar kesintisiz bir ticaret süregelmiş. İzmir'in tarihi Kemeraltı Çarşısı, kapsadığı 270 hektarlık alanda, 230 değişik iş kolunda 800 bini aşkın ürün çeşidinin sunulduğu 14.482 işyeri sadece ülkemizin değil, dünyanın en eski tarihi çarşısı olma ünvanını koruyor. Satıcıların ve alıcıların sıcak bir ilişki içinde alışveriş yaptığı Kemeraltı Çarşısında, yapılan ticaretten öte adeta bir terapi söz konusudur.

Düğün ve sünnetler için topluca gidilip alışveriş yapılan, ama mutlaka bunun lezzetli bir yemekle taçlandırıldığı bir yerdir. Camileri ayrı güzeldir, hanları ayrı güzeldir. Yahudi cemaatinin aktif ibadet edilen havraları da buradadır. Velhasıl ayrı bir dünyadır Kemeraltı Çarşısı. Çok özel tatlar sunan Hacı Şerif'te içeceğimiz çayların eşliğinde turumuzun akışı ve bu tarihi çarşı hakkında rehberimizden bilgilendirildikten sonra; İzmir'in sembolü Saat Kulesi'nin de bulunduğu Konak Meydanında turumuza başlıyoruz.

Tarihi Vilayet Konağı, Saat Kulesi, Ayşe Hatun Camisi ve eskiden bu meydanın en görkemli yapısı olan Sarı Kışla konusunda rehberimizin anlatımı sonrasında artık Kemealtı'nın arka sokaklarında kaybolma ve eşsiz lezzetlerini tatma zamanı. Bir yandan özel yiyeceklerin tadına bakarken, diğer yandan da onun neden meşhur olduğunu, nasıl yapıldığını öğreniyor, gizemlerini keşfediyoruz. İlk durağımız Elgani Ezmecisi. Saf tatların nasıl imal edildiklerini öğreniyoruz. Birkaç adım sonra serpme börek yapımını izliyoruz. Diğer lezzet durakları da bizi bekliyor. Söğüş İzmir'e has bir yiyecek. Adı büyük olan değil tadı büyük olan Değer Söğüşcüsü bizim tatdım yapacağımız yer.

Beyler sokağındaki keşfimiz bizi Salepçioğlu Camisine götürüyor. Barok tarzında yüzyılın başında yapılmış bu cami kalem işleri ile ünlü. Yola devam. İzmir'in ilk fotoğrafçısı Hamza Rüstem'in aynı adlı pasajdaki Fotoğrafçı Dükkânına ziyaret ediyor ve tarihi öğreniyoruz. Kendilerinden üst katta bulunan Müze-odalarını açmalarını rica edip, yüzlerce fotoğraf makinası ve malzemeyi görme olanağı buluyoruz. Biraz susadık galiba. Başdurak'ta Köşebaşında gerçek meyvelerden sıkılmış meşhur Karadut Şerbetinin tadına varıp, Kestane Pazarı'na devam ediyoruz. Önünden geçerken insanların ağzını sulandıran meşhur Kemeraltı Turşucusu Tahsin'in önünde durmadan yürümek imkânsız. Her türlü meyve ve sebzeden oluşan turşular önümüzde adeta bir tablo gibi duruyor.

Fotoğrafçılar iş başına! Kardeşler Köftecisi etin kalitesinden ödün vermeden sunuyor leziz köftelerini. Tabii ki tadına bakacağız. Birkaç adım ötede Numan Pide sipariş verdiğimiz otlu-peynirli ve kavurmalı kapalı pidelerimizi odun ateşinde pişirmeye başladı bile. Tadına doyamadınız değil mi? Ama daha başka lezzetler var sırada. Abacıoğlu Han bir sonraki durağımız. Burada Size bir süprizimiz olacak. 250 yıllık bu handa Ayşa Boşnak Bögrekcisi'nin nefis Boşnak Mantısı tadacağız. Tarihi ve pırıl pırıl bu makanın üst katını da gezerek tarihi hissediyoruz. Yola Cafe, Lesmire Abacıoğlu'nun diğer keyifli mekânları.

Artık cıvıl cıvıl kaynayan Hisarönü'ne çeviriyoruz. Hisarönü yaklaşık 2.400 yıl önce İzmir'in limanının, dolayısı ile merkezinin olduğu yer. Günümüzden 250 yıl öncesine kadar da bu konumunu korumuş. Anadolu'da gelen malların depolandığı ve gemilere yüklendiği Kızlarağası Hanı, bitişiğindeki Hisar Camisi gezip göreceğimiz son iki nokta. Ama Bizim Lokanta'nın kurufasulye ve pilavını tatmadan, önünde kuyruk eksik olmayan Hisarönü Şambalcisi'ne uğramadan turumuzu bitiriyoruz.

Tarihi Han, Salepçioğlu ve Hisar Camiler in güzelliklerini de görme olanağı bulacağımız turumuz, Kızlarağası Hanı'nın üst katında tamamlanacak.

Bu turda gözünüzde, gönlünüzde, karnınızda doyacak. Söke üzerinden Milas'a doğru yola çıkıyoruz.

 

 Tura dahil hizmetler

  • Tur boyunca geçerli seyahat sağlık sigortası
  • Turizm belgeli lüks transfer aracı
  • Profesyonel rehberlik hizmeti
  • Otopark ücretleri

 Tura Dâhil olmayan Hizmetler

. Sabah kahvaltısı

. Şahsi harcamalar

. Ören yeri girişleri ( Müze kart almanızı tavsiye ediyoruz.)